Популярні запитання - Promprylad. Renovation

Популярні запитання

Що таке Промприлад.Реновація?

Промприлад.Реновація – це інноваційний центр на території ревіталізованого заводу в Івано-Франківську, сфокусований на чотирьох напрямках розвитку регіону: новій економіці, урбаністиці, сучасному мистецтві та неформальній освіті. Проект має на меті реалізувати потенціал міста й регіону, стимулювати підприємництво та економіку й створити діючу модель для інших міст.

Яка мета проекту?

Промприлад.Реновація має стати місцем для людей з прагненнями, де творять та втілюють можливості для розкриття економічного потенціалу міста та регіону. Проект повинен стати прототипом для інших територій зі схожими передумовами.

Як з’явилася ідея?

У 2015 році студенти архітектурної школи CANаctions досліджували Івано-Франківськ і працювали над створенням урбан-конституції для міста. На закинутий завод в центрі Івано-Франківська звернув увагу засновник школи і архітектор Віктор Зотов. Ідеєю він поділився з керівником платформи “Тепле Місто” Юрієм Филюком. Пізніше платформа почала роботу над проектом і залучила до нього стратегічних партнерів.

Хто входить у групу стратегічних партнерів?

Проект на стратегічному рівні втілює консорціум громадських організацій: Тепле Місто, Інша Освіта, Pact Ukraine, MitOst та Lvbs.

Хто займається реалізацією проекту?

В команді проекту працюють спеціалісти з різностороннім бізнес-досвідом та практикою соціального підприємництва й громадських ініціатив (Тепле місто, Urban Space 100 та ін.). Познайомтеся з командою на сторінках нашого сайту.

Чи є у проекту партнери та хто його вже підтримав?

Ініціативу на етапі проектування та реалізації пілотного поверху вже підтримала низка громадських організації, фондів та бізнесів, серед яких – Івано-Франківська міська рада, CANactions, Robert Bosch Foundation, BMW Foundation, 23 ресторани, Impact Hub Odessa.

Партнери-підрядники проекту: SRI Іnternational, Архітектурна студія ФОРМА Forma Architectural Studio, Юридична компанія Moris Group, Архітектурне бюро Zotov&co, агенція Aimbulance, компанія Ernst & Young, ГО “Garage Gang”.

Партнери-грантодавці: Швеція, Канада, ПРОМІС, FCM, Міжнародний фонд “Відродження”, Швейцарська агенція розвитку та співробітництва, Британська Рада, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development of Germany, Heinrich Boell Stiftung, EVZ Stiftung.

Які передумови створення соціального бізнесу в місті?

Івано-Франківськ став чи не першим містом в Україні з такого типу проектами соціального підприємництва – саме тут в 2014му створено прототип громадського ресторану Urban Space.  Юрій Филюк з групою однодумців втілив цілий ряд ініціатив через платформу Тепле Місто, а тепер метою команди стало дати заводу Промприлад нове життя. Франківчани мають порівняно високий рівень підприємництва, громадської активності та є поміркованими прихильниками новацій у соціальній сфері.

Які дослідження проводилися, аби підтвердити гіпотези?

В 2016 році авторитетна дослідницька організація SRI International (Стенфордський інститут досліджень) підготувала звіт щодо економічні перспективи міста й області та доцільність створення альтернативного центру на базі промислової зони Промприладу. Цей звіт підкреслює високу цінність проекту Промприлад.Реновація для розвитку економіки регіону, сучасного мистецтва, неформальної освіти та урбаністичних проектів. Як прототип, цей проект може стати початком для змін “знизу” для спільнот зі всієї країни.

Наскільки актуальним буде такий проект в Івано-Франківську?

Ще до початку основної фази реновації проект отримав запити на оренду понад 95% від всієї запланованої площі, тож, як бізнес у сфері нерухомості, Промприлад.Реновація буде успішним. Водночас, нові кінотеатр, готелі та ресторани, фермерський ринок, дитячий центр та парк, окрім важливої ролі в екосистемі проекту, матимуть для франківчан прикладне значення та соціальний ефект.

Можливо, легше було б реалізувати такий проект у великому місті?

Масштаб міста та соціальні контексти можуть забезпечити значно дешевшу робочу силу та ресурси, що при загальному бюджеті проекту в понад 25 млн дол. є важливим фактором. Завдяки досвіду минулих проектів команда має надійних партнерів та добрих підрядників, а відносно невеликий розмір міста робить горизонтальні зв’язки максимально ефективними.

Чому саме завод “Промприлад”, адже навіть у Франківську є понад 20 промислових зон?

Завод “Промприлад” знаходиться практично в центрі міста, що робить його привабливим і для орендарів, і для відвідувачів. Приміщення заводу, які залишилися у його розпорядженні, збереглися у непоганому стані та придатні для відновлення, а історія в понад 100 років робить цю територію ще й історично важливою та цікавою для збереження.

Завод зупиниться остаточно? Невже не варто боротися за збереження виробництва?

Насправді, вже багато років цей колись надпотужний промисловий об’єкт вже не веде активної діяльності. Сьогодні персонал підприємства складає близько 150 осіб, які забезпечують дрібносерійне виробництво механічних газових лічильників промислового типу, які на ринку користуються дуже незначним попитом. Тим не менше, команда проекту вивчає можливість збереження та модернізації виробничого циклу, щоб завод працював і далі.

То що саме буде зроблено?

Архітектурна концепція Промприлад.Реновація передбачає викуп та реконструкцію території площею близько 2 га з чотирма корпусами заводу “Промприлад”, які залишилися. Тут також постане кілька нових споруд, а також буде розбитий сквер у дворі. Ознайомитися із архітектурним планом можна за посиланням.

Варто зазначити, що протягом останніх десятиріч значна частина площ заводу викуплялися підриємцями, де вже зараз зведені житлові будинки, розміщена недобудова торгівельного центру та планується ряд інших споруд, які до проекту Промприлад.Реновація не мають жодного стосунку.  

Чи безпечно використовувати приміщення заводу для такого проекту?

Незважаючи на довгу історію та промислове минуле будівель, сьогодні територія й приміщення заводу абсолютно безпечні для перебування. Обстеження несучих конструкцій в процесі підготовки до реконструкції показало їх повну придатність для подальшого використання. Сам завод використовує систему екологічного менеджменту за стандартом ISO140004:2015 і щороку успішно проходить повторний аудит.

Які технології використовуються в реконструкції?

Пробна реконструкція незадіяних площ заводу стала не лише прикладом соціального підприємництва, а й зразком ефективного будівництва. У відновленні використані цікаві архітектурні рішення (збережені всі бетонні конструкції, перегородки із плаваючим кріпленням), сучасні технології енергозбереження (проект теплових насосів для опалення, вентильований фасад, алюмінієві віконні системи із енергоактивним склом) та оздоблення (фібро-панелі українського виробництва на фасаді).

Що таке “пілот”?

Ідея протестувати гіпотези з’явилася у грудні 2016 року, а вже у червні 2017-го розпочалися роботи з реконструкції третього поверху корпусу по вулиці Сахарова. Завданням стало не лише відновити функціонування площі, а й перевірити попит зі сторони орендарів та напрацювати команду, здатну втілити такий масштабний задум. Перша подія в стінах «пілоту» відбулася у вересні 2017 року. Зараз на поверсі загальною площею понад 1700 квадратних метрів присутні 12 операторів, які представляють 16 функцій. Тут працюють 120 людей.

Хто займає пілотний поверх?

Пілотний проект як зразок реконструкції всього заводу прийняв 16 функцій, які уособлюють собою всі чотири напрямки місії проекту. Дитячий центр, офіси та коворкінг, танцювальна школа, бар-зона, конференц-зал, центр робототехніки, крафтова майстерня, барбер-школа, мультимедіа-лабораторія, центр урбаністики, виставковий зал та офіс інвестицій міськради – таке сусідство ілюструє важливість взаємодії у трикутнику «громада – бізнес – влада».

Що таке імпакт-інвестування?

Імпакт-інвестування – це інвестиції в компанії, організації та фонди з наміром створити вимірюваний соціальний та/або екологічний ефект разом із фінансовою віддачею в довгостроковій перспективі.

Імпакт-інвестиція має три обов’язкових критерії: очікуване повернення інвестицій, намір покращити певну соціальну чи екологічну сферу та методику вимірювання цього впливу. На відміну від благодійності, імпакт-інвестиції просувають ідею сталого розвитку спільнот через підтримку бізнесів та економіки.

Які сфери бізнесу відносяться до інвестицій з соціальним ефектом?

Сфери імпакт-інвестування не мають обмежень, водночас інвестори часто обирають відповідальне сільське господарство, альтернативну енергетику, новітню охорону здоров’я, організацію ефективного побуту, інновації, як сфери, де позитивний вплив інвестицій буде більш очевидним.

У чому соціальний ефект проекту?

Промприлад.Реновація є проектом у сфері імпакт-інвестування – видом інвестицій, які мають на меті не тільки отримання доходу, а й створення позитивного вимірюваного соціального чи екологічного впливу. 30% прибутку центру будуть використовуватись на фінансування ініціатив розвитку міста та регіону, а 30% площ центру будуть надані соціальним і громадським функціям на пільгових засадах.

В чому полягає бізнес в Промприлад.Реновація?

Як бізнес, Промприлад.Реновація є багатофункціональним об’єктом комерційної нерухомості, орієнтованим на дохід від операційної діяльності.

Проект запропонує орендарям 3400 кв м офісної площі класу А, а також 13000_ кв.м. офісів класу В. Понад 2,4 тис кв м займатимуть виставковий центр, конференц-центр. Готельні номери різних категорій розмістяться на площі 4600 кв м

Для чого потрібні інвестиції?

Залучені від інвесторів кошти будуть витрачені на викуп нерухомості та поетапну реконструкцію корпусів старого заводу, а також побудову двох нових офісних будівель та кіно-конференц-залу. Протягом п’яти років проект залучить понад 700 млн грн інвестицій від приватних інвесторів та організацій.

Які джерела доходу передбачені?

Основними джерелами доходу будуть:

  • дохід від оренди офісних приміщень та площ спеціального призначення
  • діяльність готельно-виставкового комплексу
  • продаж квитків на події, організація подій «під ключ», короткострокова оренда виставкового та конференційного комплексів

Чи є у проекта розрахований бізнес-план?

Як і будь-який бізнес-проект, Промприлад.Реновація має деталізований бізнес-план, який розроблений авторитетною компанією Ernst & Young. В основі плану лежить бізнес-концепція, запропонована у дослідженні SRI International. Ознайомитися із бізнес-планом можна на сайті проекту за посиланням

Яка мінімальна сума інвестицій?

Найменший розмір внеску визначений на рівні 1000 дол США в українських гривнях за курсом НБУ

Як відбувається інвестування?

Участь інвесторів у проєкті реалізується через купівлю акцій корпоративного інвестиційного фонду, який, своєю чергою, володіє 70% у статутному капіталі ТОВ “Промприлад Холдинг”. Згідно з законодавством інвестори фізичні особи понад 2,3 млн грн та юридичні особи можуть придбати акції напряму в фонду, тоді як для інвесторів до 2,3 млн грн існують обмеження. Такі інвестори роблять внески в статутний капітал ТОВ, а вже ТОВ стає акціонером фонду.

Які основні показники дохідності та бізнес-плану?

  • Загальний обсяг інвестицій 30 млн дол
  • Бюджет реконструкції 20,6 млн дол з ПДВ
  • Загальна площа проекту 37 800 м кв
  • Стабілізований чистий дохід, в рік – 4,2 млн дол без ПДВ
  • Вартість активів 30,9 млн дол.
  • IRR (внутрішня норма дохідності) 25,3%
  • ROI (повернення інвестицій) 11,7%
  • NPV (чиста приведена вартість) 6,5  млн дол
  • Загальний термін окупності – 10,4 роки