На Промприладі запустили простір «ветераницивільні ПЕТРОС» для взаємодії військових, ветеранів та цивільних - Promprylad. Renovation

На Промприладі запустили простір «ветераницивільні ПЕТРОС» для взаємодії військових, ветеранів та цивільних

В інноваційному центрі «Промприлад» запустили простір «ветераницивільні ПЕТРОС» — місце взаємодії військових, ветеранів та цивільних. Співзасновники простору — проєкт «Петрос» та платформа «Тепле місто». Щовівторка тут проводять ремісничі майстер-класи та зустрічі з метою створити середовище професійної, соціальної та психологічної адаптації захисників після повернення з війни. Водночас ветерани та цивільні мають змогу відвідувати освітні лекції, отримати консультаційну підтримку та більше дізнатися про роботу військових підрозділів. Розповідаємо про нового резидента інноваційного центру — команду «ветераницивільні ПЕТРОС», що єднає людей та вчить краще розуміти одне одного у реаліях війни.Ініціативу «ПЕТРОС» рік тому запустила резидентка Промприладу, мейкерка та підприємиця Наталка Найда разом із подружжям Яреми та Наталі Стециків. Спочатку проводили виїзні активності з військовими, які проходять реабілітацію в лікарнях міста: спільні заняття зі стрільби з лука, воркшопи по роботі зі шкірою, початкової ювелірки та 3D-моделювання. З часом виникла ідея створити фізичний простір, куди ветерани та військові зможуть приходити й поринати в дружню атмосферу, що зі свого боку сприятиме ментальному відновленню бійців. 

У листопаді на Промприладі запрацював фізичний простір “ветераницивільні ПЕТРОС”, створений у партнерстві з платформою «Тепле місто». 

«Ми працюємо за важливим принципом: жодне рішення для ветеранів не приймається без ветеранів. Простір буде працювати як місце надання інформації для військових, ветеранів, цивільних і їхніх родин, пропонуючи допомогу з юридичними питаннями, пошуком житла, умовами кредитування та можливостями працевлаштування», — зазначає Наталка Найда.Платформа суспільних трансформацій «Тепле місто» є інституційним партнером проєкту. Зокрема, організовують освітні події, проводять консультації з комунікацій, фандрейзингу та фінансів для ветеранів, ветеранських та проветеранських організацій. 

«Для нашої платформи це можливість застосувати ключову експертизу — посилення організаційної спроможності ініціатив та організацій, заснованих ветеранами або створених для їхньої підтримки. Тісна взаємодія з ветеранами дає змогу глибше дослідити їхні потреби, адаптувати підходи до співпраці та надавати найбільш затребувані послуги», — зазначає Оксана Бриндзак, керівниця платформи «Тепле місто».Щовівторка у просторі відбуваються ремісничі майстерки різного спрямування: виготовлення шевронів бригад, обробки шкіри, випалювання по дереву, ліпки з глини та інших ремесел. Один такий захід у середньому відвідують від 25 до 45 людей.

«До нас привозять поранених військових з кількох лікарень. Також приходять діючі військові, цивільні, щоб провести разом час. Приєднуються діти, дружини військових і дружини вже полеглих героїв. Це дуже тепла історія про взаємодію і спілкування, бо це дуже важливо — бути в оточенні тих, хто тебе розуміє. Це про спільноту, яка живе у реальності війни на Заході України. Наше завдання тут — підтримувати тих, хто повернувся з війни, або їхні родини. Це дуже важливо» — пояснює Наталка Найда.

Як зазначають керівники проєкту, ремісничі майстерки — це передусім привід зібратися разом, та, спілкуючись, вибудувати певне коло довіри. Також у просторі «ветераницивільні ПЕТРОС» проходять зустрічі з бійцями «Азову», під час яких військові діляться передовим досвідом ведення боїв у різних місцевостях. 

«На одній із наших подій ми говорили якраз про те, як військо трансформується, які є посади у війську, як це все працює. І тоді побачили запит цивільних на серію таких зустрічей, щоб розуміти війну зсередини. Зокрема, йдеться й про тренінги з надання першої медичної допомоги, як поводитися під час обстрілів чи ядерного удару. Більшість людей чомусь думають, що їх це не стосується, або з ними цього не станеться. Це погана стратегія. Тому ми впровадили й таку функцію в нашому просторі» — пояснює Наталка.У межах освітнього напряму цивільних планують знайомити з різними підрозділами та професіями військових, розбиратимуть актуальні теми, зокрема питання розмінування України.

Засновниця проєкту ділиться ще однією важливою функцією проєкту: перекваліфікаційні програми. Зокрема, планують співпрацювати з центром зайнятості та бізнесом, щоб сформувати розуміння щодо працевлаштування ветеранів та ветеранок з інвалідністю.

«Також хочемо запускати напрямок “підприємництво”, йдеться про малий середній бізнес. У цьому напрямі працюємо з “Теплим містом”, щоб це була, можливо, менторська чи точкова підтримка. У нас вже сформоване підтримуюче експертне середовище, яке може допомогти ветерану на кожному етапі відкриття власної справи» — зазначає Наталка Найда.

 «Ветераницивільні ПЕТРОС» стали важливим підсиленням екосистеми Промприладу. Вже сьогодні у просторі відбуваються зустрічі з проветеранськими організаціями з інших міст. Зокрема, за підтримки  «Теплого міста» консультації вже отримали громади з Городенківщини, Коломиї, Надвірної, Калуша. Їхнім завданням є розвиток подібних ініціатив та підтримка тих, хто починає свій шлях.

«Це, напевно, історія про позитивну силу Промприладу і що ми знаходимося саме тут. Ми в дуже цікавому інноваційному місці, середовищі, і одна з наших місій — ділитися цим досвідом роботи з ветеранами, щоб таких хабів ставало більше».

Ремісничі майстерки у просторі проводять резиденти інноваційного центру: майстрині з Framiore та Shuflia, керівник художньої майстерні та співробітниця операційної команди Промприладу. Крім того, до проведення воркшопів долучаються партнерські організації та діючі військові.

«На Різдво ми організували у просторі святкову вечерю. Запросили хлопців, які лежать у лікарнях з інших міст та не мали з ким провести Святвечір. Зробили таку вечерю зі всіма стравами, з колядками, з якимось таким теплим настроєм. Це вже не про майстерку, а більше про якусь людяну історію. У цьому дуже важлива й терапевтична складова реабілітації» — ділиться Наталка Найда.Проєкт «Ветераницивільні ПЕТРОС» волонтери реалізовують власними зусиллями та за підтримки партнерів. Та ви можете долучитися до ініціативи з пошиття адаптивного одягу для поранених захисників. Проєктом вже більш як рік займається жіночий бренд сталої моди Framiore, засновницею якого є Наталка Найда. Усі комплекти відшивають на індивідуальні запити бійців, залежно від типу поранення, ампутації чи встановлених металевих конструкцій. Команда Framiore передала вже більш як 600 наборів адаптивного одягу для лікарень міста.