» Блог » Новини » Реновація Промприладу: як в Івано-Франківську застосовують сталі практики будівництва
Реновація Промприладу: як в Івано-Франківську застосовують сталі практики будівництва
Сталість та екологічність — принципи, що з глобального тренду трансформувалися в необхідну умову виживання для бізнесу. «Зелені» стандарти міцно вкорінилися й на світовому ринку нерухомості. Згідно з дослідженнями, «зелені» будівлі продаються у 4 рази швидше, а їхні мешканці заощаджують до 20% на комунальних платежах. Вартість таких об’єктів на вторинному ринку на 4-10% вища у порівнянні з традиційними будівлями. Сталі практики будівництва втілюють у процесі реновації Промприладу — інноваційного центру в Івано-Франківську. Розповідаємо у чому важливість впровадження концепції «зеленого» будівництва, зокрема його значення в інвестиційній привабливості проєкту.
Впродовж 5 років в Івано-Франківську ревіталізовують старий завод Промприлад на території площею більш як 40 тис. м². Станом на сьогодні в інноваційному центрі працюють 30 компаній та команд. Серед них: локальні та релоковані бізнеси, громадські організації, офіс Управління інвестиційної політики міськради, наукова лабораторія, художня майстерня, дитячі розвиткові центри, міська сортувальна станція. У листопаді в одному з корпусів Промприладу відкрили найбільший фудмаркет на заході України.
Розвиток такого масштабного проєкту в умовах війни став можливим значною мірою завдяки дотриманню ESG-принципів (environmental, social, governance) компанії: «довкілля», «соціальна сфера» та «культура управління». Це базиси, що формують імідж проєкту, допомагають йому зростати у кризові часи та залучати інвесторів та партнерів.
Ще на етапі проєктування спільно з нідерландською компанією Metabolic у межах проєкту було розроблено стратегію циркулярної економіки. У результаті визначили екологічні підходи, які команда девелопменту Промприладу застосовує у процесі будівництва та реконструкції. Деякі з них вимагають пошуку нових інженерних рішень, складніших та дорожчих, проте стратегічно правильних для розвитку проєкту.
Промприлад стає енергоефективною будівлею
Будівництво інноваційного центру здійснює партнер та інвестор проєкту — міжнародна компанія DELTА Ukraine, яка надає послуги «зеленої» сертифікації об’єктів нерухомості. Промприлад стане однією з небагатьох комерційних будівель в Україні, що отримають сертифікацію у міжнародній системі сертифікації LEED.
Серед основних критеріїв оцінювання: енергоефективність, раціональне використання води, якість повітря, рівень інсоляції, інновації та дизайн. У приміщеннях, де працюють резиденти Промприладу, було проведено енергоаудит та проаналізовано потенціал корпусів заводу, що наразі знаходяться в стані реконструкції.
Деякі з них вже застосовані на Промприладі: утеплення стін та фасаду корпусів заводу, встановлення енергоефективних вікон та вентиляції з рекуперацією тепла. Також оновлені простори будуть обладнані мультизональними VRV-системами кондиціювання, що дозволить створити здоровий мікроклімат в окремих приміщеннях будівлі.
«Наш коефіцієнт енергоефективності складає 9.0 м2К/Вт, що значно перевищує навіть європейські стандарти. Для порівняння, державні норми складають 3.3 м2К/Вт. Ми досягли цього завдяки утепленню 300-міліметровим шаром мінеральної вати і додатковою укладкою цегляної плитки» – зазначає керівник з розвитку будівництва Промприладу Олександр Токмиленко.
Підвищення енергетичної стійкості будівлі дозволить у майбутньому суттєво заощаджувати на енергоресурсах, забезпечуючи комфорт для працівників, резидентів та відвідувачів.
Повторне використання будівельних матеріалів
Значну частину демонтованого будматеріалу команда проєкту повторно використовувала на майданчику, або передавала іншим організаціям для подальшого застосування.
Зокрема, близько 90% демонтованих склоблоків корпусів заводу команда проєкту зберігає та планує використати в оздобленні оновлених приміщень. Вже зараз цей декоративний матеріал можна побачити на пілотному поверсі, а згодом — в інтер’єрі Фудмаркету. Ще 20 тис. склоблоків планують використовувати в оздобленні готелю та інших ревіталізованих просторах інноваційного центру.
Ідею рециклінгу застосували й під час демонтажу металу, який повторно використали для зведення шпунтового огородження. Усі бетонні конструкції, утворені у процесі демонтажу старих корпусів заводу, подрібнюють у щебінь, який використовують для зворотної засипки. Вторинну сировину використали й при оздобленні фасаду корпусу заводу по вул. Мельника клінкерною плиткою, виготовленою з цегли зі старих розібраних будинків, датованих кінцем 19 ст.
«Якщо дивитися на фасад, то можна побачити цеглинки трішки різного кольору, тому що вони з різних австрійських будівель. При поставці ми їх перемішували, щоб уникнути кольорових плям на стінах. Під час закупки цього будматеріалу команда проєкту перевіряла, щоб будинки, з яких відбувався розбір цегли, не несли архітектурної цінності» — зазначає Олександр Токмиленко.
Окрему увагу приділили утилізації відходів, що не підлягали рециклінгу. Наприклад, ртутомісткі люмінесцентні лампи доставляли у найближчу точку прийому відходів такого типу у Тернополі. Окремий договір уклали й на утилізацію руберойду — будматеріалу, який не можна вивозити на звичайний полігон для ТПВ. Такі технології допомагають як скоротити відходи, так і заощадити витрати на закупку нової будівельної сировини.
Облагородження території та використання водних ресурсів
Окрему увагу в облаштуванні інноваційного центру приділили питанню озеленення території та її інклюзивності. Так, внутрішній двір запланований повністю пішохідним, засадженим великою кількістю рослин. Для поливу було продумано рішення накопичувати використану на Промприладі воду. Це допоможе зменшити обсяги води, яка потрапляє в міську каналізаційну мережу. Територія центру буде безпечною, під охороною та цілодобовим відеонаглядом.
Також у планах команди встановити накопичувальні водонагрівачі для гарячої води, роботу яких забезпечуватимуть сонячні батареї. Саму ж СЕС планують розмістити на даху готелю інноваційного центру, позаяк це функція, яка споживає найбільше води. У нічний час вода буде підігріватися із загальної електромережі.
Успішне бізнес-майбутнє належить етичним компаніям
Глобальні тенденції доводять: сучасний споживач усвідомлений, соціально активний, готовий надавати перевагу компаніям, які турбуються про довкілля. Особливість LEED-сертифікації, яку проходитиме Промприлад, передбачає аналіз життєвого циклу об’єкта, обсягу заощаджених коштів у процесі експлуатації, вартості нерухомості на ринку з урахуванням усіх впроваджених екологічних стандартів. У контексті ревіталізації старого заводу отримання відзнаки стане підтвердженням прозорості та дотримання задекларованих цінностей проєкту.
Промприлад в Івано-Франківську — унікальний кейс ревіталізації для України. Станом на сьогодні імпакт-інвесторами проєкту стали 1685 людей з 28 країн світу. На відміну від класичних інвестиційних моделей, Промприлад націлений позитивно впливати на соціальну та екологічну ситуацію у місті та регіоні. Впровадження сталих практик будівництва не лише робить проєкт екологічно стійким, але й підвищує його конкурентоспроможність та репутаційну привабливість з боку потенційних резидентів, інвесторів та міжнародних партнерів. А крім того, Промприлад стає зразковим прикладом ревіталізації для інших постіндустріальних об’єктів країни.