Випускники навчальної програми Університету Берклі на Промприладі розробляють застосунок для людей з діабетом - Промприлад. Реновація

Випускники навчальної програми Університету Берклі на Промприладі розробляють застосунок для людей з діабетом

Минулого року в Івано-Франківську провели міжнародну навчальну програму Berkeley Summer at Promprylad. Це перший освітній проєкт від Університету Берклі в Україні, участь у якому взяли 100 молодих підприємців та підприємиць.

Упродовж двох з половиною місяців експерти з Кремнієвої долини ділилися з учасниками досвідом з побудови бізнесу, перевірки гіпотез, валідування ідей та спілкування з клієнтами. Розроблені у межах програми інноваційні продукти українські підприємці пітчили викладачам на фінальній зустрічі. Серед них: команда Іванни, яка працювала над розробкою застосунку для людей з діабетом. У розмові учасники поділилися враженнями від навчання, особливістю власної розробки та порадами для майбутніх учасників другого сезону Berkeley Spring at Promprylad.

 

 

Вдалий продукт — це той продукт, що може розв’язати актуальну проблему

 

За минулий рік цукровий діабет діагностували у понад пів мільйона українців. Наразі це третє за поширеністю захворювання в Україні після онкології та ССЗ. Про складність життя людей з діабетом Іванна знає з досвіду близької людини.

“З початком повномасштабного вторгнення, на жаль, кількість захворювань на фоні стресу зростає. Є досить значні прогалини у розумінні проблем людей з діабетом, тож у мене ще раніше була ідея створити центр, спеціальний простір допомоги та взаємопідтримки.


Коли я заповнювала анкету на участь у навчальній програмі, я вказала, що була б рада працювати у команді з людьми, дотичними до теми діабету. І сталося диво: відразу 9 учасників об’єдналися довкола пошуку рішень, вже маючи певний досвід у цій тематиці. Наприклад, Ілля з Запоріжжя, який розробляв продукт для Канади також у сфері діабету. Людмила, яка спеціалізується на фандрейзингу, Оля, яка сама є медикинею, Тарас, який має досвід побудови спільнот та вміє спілкуватися з людьми на чутливі теми.

Також була Альона — підприємиця, яка вміє запускати якісні продукти на ринку, та я, яка мала досвід роботи створення освітніх соціальних проєктів”.

 

Команда зосередилась на створенні мобільного застосунку, який міг би інформувати, надавати рекомендації та пропонувати ментальну підтримку для дітей з діабетом та їх близьких. Так розпочали роботу над сервісом DiabEx — ментором з діабету від перших симптомів до повсякденного управління. 

 

“Ми обрали допомагати сім’ям, які стикнулися з діабетом. Наразі у нас дві цільові аудиторії: батьки, які нещодавно зіштовхнулися з діабетом у дитини, та батьки, які вже тривалий час долають виклики разом з дитиною.

Наша ідея полягала в тому, щоб створити максимально зручний застосунок, де можна було б отримати швидкі актуальні рішення: поради від фахівців, інформацію про саме захворювання, рекомендації, як досягнути компенсації — врегулювання рівня цукру, щоб покращити своє фізичне здоров’я”  — ділиться учасник навчальної програми Ілля.

Мати цілісне уявлення про проблему в реальному житті

У межах дослідницької роботи команда Іванни провела більш як 50 інтерв’ю з батьками дітей з діабетом, 10 розмов з лікарями та 5 із фахівцями із галузі діабету.

“Основне правило, яке нам говорили викладачі, це: “Потрібно вийти з будівлі”. Бо коли ти “виходиш з будівлі”, ти розумієш значно більше, ніж можеш собі усвідомлювати в голові. Всього ми охопили три лікарні у Львові та Івано-Франківську.

Коли ти приходиш фізично в медзаклад, знайомишся з лікарем та пацієнтами, ти відразу розумієш, які існують проблеми та чим саме можеш допомогти. Наші лікарі неймовірно професійні та зацікавлені у пошуку рішень для полегшення життя їх пацієнтів” — розповідає Іванна.

 



Також команда проінтерв’ювала 5 дітей, що мають недугу. За словами розробників застосунку, саме ця частина роботи була найскладнішою у зв’язку з вразливістю ЦА та чутливістю самої теми діабету.

“Наступним етапом досліджень стало проведення 16 тестувань продукту. Для цього ми створили три прототипи застосунку, які ми тестували на батьках та лікарях. Від них ми отримували цінний зворотний зв’язок та відразу обдумували, як можна покращити продукт” — зазначає Ілля.

Люди — головна цінність навчання від Берклі на Промприладі

За два з половиною місяці інтенсивного навчання на Промприладі утворилась окрема спільнота викладачів, організаторів та учасників програми з різних регіонів країни. 

 

“Програма дає актуальні знання, які ти можеш застосувати з групою людей, яких ще 2 тижні тому ти зовсім не знав. Учасники обмінюються власним професійним досвідом в умовах mistake friendly environment. Ти відчуваєш цю підтримуючу атмосферу, щодня розширюєш соціальні зв’язки та засвоюєш нові принципи, корисні у роботі та плануванні майбутнього.

 

 

З викладачів мені особливо запам’яталася Ронда Шрадер — виконавча директорка Програми з підприємництва Berkeley Haas. Ронда по-новому розкрила для мене тему підприємництва, ніби це ввімкнуло в моїй голові 10-річний досвід у цій сфері. Сам формат викладання — це щось середнє між розвагою та інтенсивним ритмом отримання нових знань” — ділиться Ілля.

 

“Люди формують середовище, яке надихає. Справді, коли ти живеш у складний час і дивишся на людей, у яких горять очі, які драйвлять якісь процеси, прагнуть створювати щось корисне, це розправляє крила. 

 

Цінним для мене став нетворкінг всередині між учасниками. Ми постійно отримували конструктивний фідбек одне від одного, на основі якого виростає справді вартісний продукт.

Я була вражена тим, наскільки легко було спілкуватися з викладачами світового рівня. Вони були абсолютно відкриті, легкі у комунікації та готові підтримати на всіх починаннях. Готьє Вассер — виконавчий директор Fisher Center for Business Analytics, додав інноватики, навчив, як вдало презентувати свій продукт” — говорить Іванна. 

 

“Програма має такий ритм, що формується довіра між учасниками. Тобто ти маєш пліч-о-пліч працювати з новими людьми, маємо зрозуміти як мислить інший учасник, який у нього є цінний ресурс для вашого спільного проєкту.

 

Яскравим завершенням програми, безперечно, став фінальний пітчинг проєктів, коли ти наживо зустрічаєшся з людьми, з якими тісно спілкувався упродовж попередніх 2 місяців. Я пригадую, ми за той один день перед пітчингом проєктів скреативили безліч нових ідей” — ділиться Ілля.

Учасникам майбутніх освітніх подій від Університету Берклі Іванна та Ілля радять виділяти достатньо часу для опрацювання матеріалу та бути готовими з головою поринути у навчальний процес.

 



“Людей, які вперше читають програму, може занепокоїти той факт, що навчання ведеться англійською мовою, викладачі будуть з Кремнієвої долини, і що це, мабуть, буде якийсь нереальний рівень. Я б хотіла поділитися власним досвідом, оскільки ми відчували неймовірну підтримку від викладачів. Крім того, проєкт — це чудова можливість подолати свій страх публічних виступів та нових знайомств. Я дуже вдячна своїй команді за підтримку та всім учасникам за дружелюбну атмосферу. Майбутнім учасникам не варто хвилюватися, адже це справді такий челендж, який потрібно подолати і надалі почувати себе значно краще” — говорить Іванна.

Штучний інтелект як головний виклик для розробників 

 

Під час презентації ідей на фінальній зустрічі команда Іванни отримала корисні фідбеки від викладачів, один із яких — ризики застосуванні ШІ в застосунку.  Річ у тому, що штучний інтелект може “галюцинувати”, тобто вигадувати певну інформацію. Утім недостовірні дані у медичному застосунку можуть загрожувати здоров’ю його користувачів.

Ми хочемо випустити справді ефективний додаток, врахувавши всі поточні виклики. На ризики використання ШІ звернув увагу наш викладач Готьє, спитавши, як ми будемо впевнені, що DiabEx дійсно принесе користь, а не нашкодить людям. Це питання, яке спонукає нас ще раз переупакувати продукт, зберігши його інновативність, але й усунувши можливі ризики для здоров’я користувачів” — говорить Іванна. 


Наразі розробники DiabEx продовжують експериментувати та вдосконалювати застосунок. Також обдумують шляхи монетизації проєкту. Для українців сервіс планують зробити безоплатним, а отримувати прибуток вже на закордонному IT-ринку. 

 

 

Бажаєте стати учасником другого сезону Berkeley at Promprylad? Тоді реєструйтеся на лінком: https://promprylad.ua/berkeley-spring-school/ 

 

Проєкт передбачає грантові можливості на навчання для ветеранів(-ок), релокованого бізнесу та студентів, які мають свій бізнес чи ідею бізнесу. Подача на грант стартує вже 8 лютого.

Унікальна навчальна програма з підприємництва стартує вже 4 березня. На вас чекатимуть: 7 викладачів із Кремнієвої долини, які працюють із відомими стартапами; інтенсивне навчання, побудоване на реальних випробуваннях ідей; унікальний нетворкінг із викладачами та українськими підприємцями.