» Блог » Новини » У “Польському Давосі” українці поділилися досвідом імпакт-інвестицій
У “Польському Давосі” українці поділилися досвідом імпакт-інвестицій
Українські підприємці розповіли про проекти в сфері імпакт-інвестування, що реалізуються в нашій країні. Дискусія відбулася на XXIX Економічному форумі (Криниця, Польща) в рамках панелі, організованої в партнерстві з CEO Club Ukraine, Сергієм Гайдайчуком.
“Експерти Всесвітнього економічного форуму в звіті на цю тему визначили 17 цілей сталого розвитку – боротьба з бідністю, змінами клімату і т.п. І ми бачимо, що з ризиками, з яким ми має справу людство, майже неможливо впоратися, застосовуючи традиційні моделі та інструменти. Наша планета не виживе, якщо ми не використовуємо нові інструменти, які дозволяють впоратися з ризиками в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Один з головних нових підходів – impact-investment”, – підкреслив президент CEO Club Ukraine, Сергій Гайдайчук.
У заході, поряд з європейськими експертами і бізнесменами, взяв участь український підприємець, СЕО інноваційного центру “Промприлад.Реновація” Юрій Филюк, який розповів про свій шлях як імпакт-івнестора.
“Я багато років займався традиційним бізнесом, але після фінансової кризи 2008 -2013 рр. Я усвідомив, що повинен змінити свої принципи, а моя країна і суспільство повинні розвиватися стійким чином. Я вирішив, що ми повинні інвестувати в розвиток громадянського суспільства. І ми почали реалізувати різні ініціативи в галузі мистецтва, освіти і економічного розвитку. Ми шукали нові моделі, щоб з’єднати бізнес з благодійністю. Отже, у нас були 100 людей, які дали по $ 1000 на проект. Ми відкрили ресторан, 80% доходу від якого ми реінвестували в проекти розвитку суспільства. І зараз у нас є багато зацікавлених. Проект називається “Urban Space 100”.
За його словами, надалі вдалося вийти на новий рівень складності, склавши конкуренцію традиційним бізнесам.
“І нашим новим проектом стала асоціація підприємств в центрі міста (38 тис. м.кв.). Ми створили інноваційний центр “Промприлад.Реновація”з метою допомогти місту поліпшити контакт з суспільством. З самого початку маємо хороший зв’язок між самим проектом і його окупністю, а мотивація пов’язана з впливом бізнесу на суспільство. Зараз ми скоцентрувались на моделюванні цього впливу. Ми стали конкурентоспроможними по відношенню до традиційного способу підприємницької діяльності”, – зазначив Юрій Филюк.
Дякуємо учасникам панелі за якісну дискусію: Єва Кончал, EVPA (Польща), Міка Пійккьо, Sitra (Фінляндія) та Milena Gołda – doradca życiowy i biznesowy, CEOWORLD Magazine (Польща).
А також висловлюємо особливу подяку за модерацію Сергію Гайдайчуку, засновнику та президенту CEO Club Ukraine.
Поради імпакт-інвесторам
СЕО інноваційного центру “Промприлад.Реновація” Юрій Филюк:
“Я думаю, потрібно концентруватися не тільки на проблемах, а й на можливостях. В Україні немає професійного ринку. Нам вдалося за допомогою інструментів краудфандингу і краудінвестингу зібрати понад $ 3 млн. Це і люди, і організації, і бізнеси. Нам подобається підхід, який веде до відповідального суспільства, інклюзивної економіки — це стійка модель на нестійкому ринку. В кожній країні і ринку є можливість, інновації потрібно використовувати, адже вони як паливо для руху в нашому мінливому світі”.
Директор проектів фінського фонду інновацій (SITRA) Міка Пікко:
“Для імпакт-інвестування повинні бути чотири речі: розумні політики, які створюють належні умови на ринку, приватні інвестори, готові вкладати в такі проекти, користь для суспільства, експерти в даній темі”.
Депутат польського Сейму Павел Грабовський:
“Потрібно користуватися послугами неурядових організацій і підприємств які популяризують таку модель інвестування, щоб розуміти, отримаємо ми або не отримаємо дохід, виходячи на ринок таким чином. Імпакт-інвестиції — це вплив на суспільство, в тому числі і найменший негативний вплив. Наприклад, до мене приходять жителі готельних населених пунктів і скаржаться, що підприємство хоче відкрити птахофабрику. Зменшити негативний вплив теж коштує грошей”.
Менеджер Європейської асоціації венчурної філантропії, Єва Кончал:
“Якщо ви індивідуальний підприємець або установа, озирніться в своєму місті і співтоваристві: чи є інструменти, які можуть вам допомогти? Познайомтеся з колективом, який зацікавлений у вашій підтримці. А на другому етапі ви будете в змозі вирішити, чи передавати фінансування. Ви повинні побачити, чи можна виміряти передбачуваний (соціальний) вплив”.
Forum Ekonomiczne / Economic Forum – найбільший у Центральній та Східній Європі, який цьогоріч налічує 250 дискусійних панелей. Щороку у «польському Давосі» беруть участь майже 5 тисяч гостей – президентів, міністрів, експертів, парламентарів, глав урядів, бізнесменів, діячів культури та представників ЗМІ з понад 60 країн Європи, Азії та США. Спікери та гості обговорюють як економічні виклики, які стоять на черзі дня перед європейськими державами, так і питання безпеки всього континенту.