«Ми створюємо простір для екосвідомих людей» — Михайло Веклин про роботу «RE:space», міські сади та освітні ініціативи проєкту - Промприлад. Реновація

«Ми створюємо простір для екосвідомих людей» — Михайло Веклин про роботу «RE:space», міські сади та освітні ініціативи проєкту

«RE:space» – простір для екосвідомих людей, який починав свою історію одночасно із запуском «Промприлад.Реновація» і зараз функціонує, як його невіддільна частина. Проєкт зароджувався із кількох контейнерів для роздільного збору твердих побутових відходів на пілотному поверсі Промприладу та експерименту – чи будуть резиденти та гості ними користуватися. Результат дав розуміння, що є запит і потрібно розвивати екоініціативу. За словами засновників проєкту, у своїй роботі керуються такими цінностями, як екологічність, відкритість, спільнотворення, повага до довкілля та людей у ньому. Про ініціативи «RE:space» та плани на майбутнє розповів засновник проєкту Михайло Веклин

 

 

Подальшим кроком команди «RE:space» стала просвітницька робота та угоди «Зелений офіс» із резидентами. Мешканці та гості міста з радістю відвідували «Re:laboratory» – новостворену майстерню творчого перероблення сировини у парасольковому цеху та своїми руками створювали із вторсировини цікаві вироби (гаманці, сувеніри, екошопери тощо). А проєкт «RЕ:компостування» залучив 10 сімей з Івано-Франківська та 1 заклад харчування («Prom Food») до збору органічних відходів. Після їх компостування було отримано родючий ґрунт, який став основою саду на терасі Промприладу – «UrbanGreenGarden». 

 

 

Спочатку сад мав вигляд виставкової стійки, але вже за рік, завдяки ініціативності відвідувачів та фінансуванню «Малих грантів» від «Теплого Міста», він масштабувався до освітнього простору просто неба, де можна було доглядати за рослинами, спілкуватись та дізнаватись більше про екосвідомість. Саме тут щотижня проводились лекції екоспрямування, мовні курси, художні, музичні заняття на безоплатній основі від різноманітних шкіл. А взимку проєкт переформатувався у «Свіжозелень» – вирощували мікрозелень та гриби, врожай з проєкту споживали спільно усім Промприладом. 

 

«У 2021 році ми зрозуміли, що отримавши великий досвід в реалізації проєктів, можемо зростати та мати позитивний вплив на довкілля. Мали сформовану команду та достатнє коло однодумців, щоб масштабуватись та створювати інфраструктуру з управління відходами для мешканців Івано-Франківська» – розповідає Михайло Веклин. – «Так, у жовтні ми відкрили громадську сортувальну станцію “RE:space” – освітній простір, націлений бути прикладом екосвідомості, концепція якого побудована на принципах “ZeroWaste 5R” (Ієрархія поводження з ТПВ, що включає 5 кроків: запобігання утворення відходів, повторне використання, рециклінг, перероблення в енергію та захоронення)». 

 

 

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну «RE:space» призупинив надання послуг на 4 місяці, команда активно займалась волонтерською та гуманітарною діяльністю. 

«Щодня ми отримували велику кількість запитів щодо відновлення  роботи громадської сортувальної станції. Команді було складно ухвалити позитивне рішення зважаючи на декілька чинників: безпека відвідувачів та чи є екологічна складова на часі, чи морально правильно порушувати ці питання під час війни. Завдяки активним відвідувачам та новим членам команди у липні нам вдалося відновити діяльність «RE:space».

 

Першим проєктом після відновлення стало «Кафе солідарності», що мало на меті згуртувати мешканців та гостей міста. Завдяки частковому фінансуванню ГО «Молодіжна організація “СТАН”» було закуплено необхідне обладнання та продукти для приготування смачних обідів.

 

«Багато людей дізнались про нашу ініціативу, також налагодилися дружні відносини між відвідувачами. Нашою метою є створити не лише простір, а й сформувати середовище однодумців. До нас почали долучатися місцеві соціально відповідальні заклади харчування, які щотижня створювали смачні фірмові страви в нашому “Кафе солідарності”».

 

Ще у вересні 2021 року «RE:space» подалися на краудфандинг «Biggggidea», щоб  зібрати 100 тис. на обладнання для майбутнього освітнього простору. Попри усі виклики суму вдалось зібрати, а міжнародний фонд «Відродження» подвоїв зібрані кошти. Все обладнання закуплено та чекає на реконструкцію одного з корпусів в інноваційному центрі «Промприлад.Реновація», щоб відкритись у 2024 році.

 

«Маємо амбітні плани на 2023 рік – запуск проєкту для юридичних осіб “Зелений офіс”. На сьогодні ми працюємо у форматі соціального підприємства: 80% чистого прибутку передаємо на розвиток та функціонування нашої ГО “Нуль відходів Івано-Франківськ”. Саме тому розпочинаємо налагоджувати співпрацю з офісами, кав’ярнями та IT-компаніями. Плануємо відкрити на території Промприладу маленький цех з перероблення кавової гущі, продовжувати розвивати соціальне підприємство, відновити проєкт “Кафе солідарності” та “UrbanGreenGarden”. Для реалізації задуманого шукаємо фінансову підтримку, нових партнерів та розширюємо команду однодумців.

 

Ухвалюючи рішення розпочати свою співпрацю з інноваційним центром “Промприлад.Реновація” в перші дні його запуску, ми розуміли усі ризики та труднощі, які чекали нас на цьому шляху. Але водночас не могли втратити таку можливість в реалізації задуманого. Ми довіряємо команді Промприладу, маємо спільні цінності та прагнемо змінити Івано-Франківськ на краще. Наш проєкт не був би настільки цілісним та пропрацьованим до деталей, якби ми не стикалися б з прогресивною аудиторією Промприладу та його командою, яка надихає нас своєю діяльністю та надає експертні поради, ставить перед нами високі вимоги щодо якості послуг, що дає змогу нам зростати та вдосконалюватися. 

 

Ми турбуємося про Івано-Франківськ, в якому ми живемо, дуже любимо та прагнемо передати  чисте та затишне місто майбутнім поколінням. Хочемо жити в місті з налагодженою інфраструктурою, що зʼявилася завдяки співпраці громади, бізнесу та влади. Саме так ми бачимо майбутнє, майбутнє разом з “Промприлад.Реновація”».

 

У матеріалі використані фото Каті Акварельної та Михайла Веклина