“Ми будуємо “теплицю” зі сприятливим середовищем для росту нових продуктів” – архітекторка Мар’яна Баран - Промприлад. Реновація

“Ми будуємо “теплицю” зі сприятливим середовищем для росту нових продуктів” – архітекторка Мар’яна Баран

Під час Європейських днів досліджень та інноваційМар’яна Баран – архітекторка, менеджерка проєктів урбаністичної лабораторії METALAB, яка розміщена на Промприладі, розповіла про продуктові воркшопи, а також про те, як виглядає зсередини технологія розробки нових продуктів та супровід підприємців в процесі.

 

Ділимося найцікавішим з виступу Мар’яни:

 

– До повномасштабного вторгнення основний фокус лабораторії METALAB був спрямований  на роботу з міською спільнотою та просторами через події  різного формату: від фестивалів і ярмарок до подій на професійні теми для спільнот архітекторів, дизайнерів, урбаністів. Також ми розвиваємо проєкт відкритої майстерні –   мейкерспейсу “Парасолька”. Ми є частиною Промприладу. Для мене було відкриттям, що з перших днів війни Промприлад став точкою довіри для багатьох людей. Такі точки довіри є ключовими у спільнотах і містах.

– В проєкті Нова економіка Івано-Франківська, партнером якого є METALAB, лабораторія відповідає за напрям  сталого будівництва та розбудову інфраструктури мейкерспейсу. Основна мета — дати можливість людям з різними компетенціями працювати над розробками нових продуктів, дослідженням матеріалів та кооперуватися між собою. Спочатку ми планували проводити формат дводенних воркшопів, пізніше побачили, що цей процес є довшим і тривалішим, це трохи схоже на формат інкубатора та окрім створення фізичного продукту ми залучаємо різного роду експертизу і консультації, яких не вистачає підприємцям.

 

Training seminar, Crisis Response Coordination Centre

– Найчастіші теми, з якими зверталися підприємці до лабораторії – створення нових матеріалів. Є цікавий кейс розробки акустичних панелей з відходів текстильного виробництва. Важливим етапом таких воркшопів є формування точного технічного завдання Був запит на розробку 3D-моделей, в процесі зрозуміли, що потрібно йти далі, ніж просто новий дизайн, потрібна більша цінність нового продукту. На етапі формулювання технічного завдання вже залучається експертиза, яка допоможе оптимізувати ресурси в процесі розробки продукту.

 

– Важливо супроводжувати нові розробки. На прикладі акустичних панелей, пригадується історія Вікторії Іванової, яка разом з чоловіком займаються створенням акустичних панелей з відходів текстильного виробництва. Вікторія займається текстилем, її чоловік – інженер по акустиці. Вікторія дуже заряджена на результат, постійно перевіряє цю ідею, розказуючи її різним аудиторіям: нашій команді, команді інженерів, науковців. Ми помітили, що дуже важливо цю підтримку надавати, це незначна річ, яку можна вкласти в проєкт, але яка може дати сильний поштовх в роботі. METALAB на етапах розробок регулярно зверталися до експертів НЕФ на різного роду консультації, що допомогло покращити та пришвидшити розробку продукту.

 

– Дуже важливо, мати комплексну картинку в голові, що за собою несе розробка цього продукту, комерційну картинку продукту: планові об’єми, тираж, ціна, обговорити питання інтелектуальної власності.  В певний момент ми залучали різну експертизу в рамках проєкту НЕФ. Побачили, що є великий запит на консультації в темі інтелектуальних прав на продукт, консультації по комерціалізації.

 

– Протягом всього процесу розробки важливим є побудова спільноти та цінних зв’язків між ключовими аудиторіями: бізнес, науковці та розробники. Спільнотам важливо взаємодіяти між собою: допомагати, кооперуватись, консультувати. Лабораторія допомагає в цьому.

 

За матеріалами: NEF